Fra i dag af begynder vi at implementere en boks, som kun bliver vist for brugere af Microsoft Internet Explorer 6-browseren:

Klik på billedet for at se det i stor udgave
Boksen, der kun vises for den enkelte brugere en gang om ugen, er i skrivende stund ikke implementeret på hele ekstrabladet.dk (det er vi i gang med), og implementeres kun på redesignede sider på ekstrabladet.dk, dvs. endnu ikke på forsiden.
Dansk og norsk kampagne mod Internet Explorer 6
Boksen er en del af Drop-IE6-kampagnen, som er startet af Søren Hugger Møller (aka. Spiri.dk), og han har selv skrevet om kampagnen.
Han har ladet sig inspirere af en norsk kampagne mod Internet Explorer 6 (som jeg også har skrevet om).
Søren Hugger Møller har listet en række gode grunde til at forlade Internet Explorer (fra 2001!). Læs om ulemperne ved Internet Explorer 6.
Ifølge Søren er TV 2 allerede med, og det er med glæde, jeg kan meddelele, at vi på ekstrabladet.dk nu også tilslutter os. I sidste ende gavner det alle brugere af internettet, at vi så småt kan begynde at sige farvel til Internet Explorer 6 og få brugerne over på nyere udgaver af Internet Explorer eller alternativer som Firefox, Chrome eller Opera.
Om forfatteren
Lars er redaktionel projektleder på ekstrabladet.dk og uddannet journalist ved Danmarks Journalisthøjskole. Lars på Twitter. Mere om Lars »
Synes du om dette indlæg?
Relaterede indlæg fra Mediebloggers lange hale












