Flere har skrevet om det (blandt andet Shevy.dk, Mads Kristensen, Spiri, Fiskeben.dk, Fra Sofaen, Blognyheder), men den danske blogsøgemaskine Overskrift.dk er gået i luften med deres såkaldte "blogsynergi", som egentlig er trackback, i samarbejde med Information og nu også ekstrabladet.dk (disclaimer: hvor jeg sidder). Egentlig er selve trackback-boksen på Nationen-siden.
Trackback/blogsynergi-funktionen betyder blot, at når et blogindlæg linker til nyhedsmediets hjemmeside (information.dk/ekstrabladet.dk), så linker mediet automatisk tilbage, således at de to (blog og medie) altså linker til hinanden.
Information offentliggjorde deres i mandags, vores gik live i går onsdag, og Politikens blogredaktør, Kim Elmose, skriver, at de er på vej med noget lignende.
Det er jo spændende nyt og markerer et online mediemarked i forandring, som vi også lægger vægt på i intro-artiklen til funktionen.
I hvert fald er det en kæmpestor anerkendelse af blogosfæren — og sammenholdt med det, der sker indenfor lokalmedierne må vi konkludere, at der sker en hel del lige nu og her! Vi har spændende tider forude, ingen tvivl om det.
Om forfatteren
Lars er redaktionel projektleder på ekstrabladet.dk og uddannet journalist ved Danmarks Journalisthøjskole. Lars på Twitter. Mere om Lars »
Synes du om dette indlæg?
Relaterede indlæg fra Mediebloggers lange hale












